sinopolitico

Kryzys bezpieczeństwa narodowego: ta przeklęta polska nieodpowiedzialność

In poland on April 16, 2010 at 1:58 pm

10. kwietnia Al Jazeera podała pierwsze informacje o rozbiciu się rządowego samolotu z prezydentem RP oraz wieloma innymi ważnymi osobami w państwie.  Jedna myśl nasuwała się i nie dawała spokoju: Dlaczego prezydent i tak wielu dygnitarzy państwowych podróżowali w jednym samolocie?

W miarę napływu dalszych informacji zaczął się wyłaniać jaśniejszy obraz wydarzeń a wraz z nim poczucie wstydu. Najpierw Huanqiu podała, że delegacja leciała do Rosji bez zaproszenia. Następnie z archiwum Gazety Wyborczej wynikało, że nasz prezydent jest “nielękliwy” jeśli chodzi o latanie w trudnych warunkach. [1-3]

Lecz największym rozczarowaniem było to, że Polacy zdają się nie rozumieć znaczenia tego wydarzenia. Oglądając w internecie ludzi zbierających się pod Pałacem Prezydenckim czy na ulicach podczas przejazdu konwoju wiozącego trumnę, czy też czytając wypowiedzi na forach, bardzo rzadko napotykałam na krytykę odnośnie bezpieczeństwa narodowego. Naturalnie słyszało się głosy, że jak można wysyłać w jednym samolocie taki odsetek administracji państwowej (por.  słowa A. Olechowskiego [4]), ale nie spotkałam żadnej wypowiedzi w stylu: “A co by się stało gdyby Polska nie była w stanie pokoju?”.

Nawet państwo nie znajdujące się w otwartym konflikcie militarnym z żadnym państwem, jak Iran, nie pozwoliłoby sobie na taki wybryk. Zapewnienie bezpieczeństwa państwa jest odpowiedzialnością rządu. Nasz prezydent i nasz rząd, zdaje się, wogóle o tym nie pomyśleli. A zwłaszcza dowódcy sił zbrojnych, stratedzy, nie powinni zgodzić się na wspólny przelot z prezydentem. To, że nie sprzeciwili się takiemu postanowieniu świadczy o braku wyobraźni, co najmniej, a głównie jednak o braku kompetencji.

Niezależnie od tego, kto podjął decyzję o lądowaniu w Smoleńsku w tak skrajnych warunkach pogodowych, kto zignorował propozycę rosyjskiej wieży kontrolnej lądowania w Mińsku lub w Moskwie, decyzja ta była nieodpowiedzialna. Osoba, która ją podjęła, nie posiadała jasno określonych priorytetów, czyli: bezpieczeństwo przede wszystkim, leci z nami głowa państwa.  Obserwując artykuły ukazujące się w prasie nie można się nie irytować. Tytuły typu “Ten przeklęty rosyjski las” [5], “Lotnisko powinno być zamknięte, wszyscy jesteśmy winni”, tylko dodają jeszcze jeden powód do wstydu – wstydu za niezrozumienie lub odmowę zrozumienia, w czym leży problem. A leży on nie w tym, że lotnisko nie było zamknięte podczas gęstej mgły czy też, że las był wokół i dlatego samolot zahaczając o wierzchołki drzew stracił skrzydło i się rozbił. Problem w tym, że ktoś podjął nieodpowiedzialną decyzję o lądowaniu. I właśnie ten ktoś, a nie las czy rosyjska kontrola lotów, jest odpowiedzialny za wypadek, którego można było z łatwością uniknąć.

Medvedev i Putin zachowali się jak dygnitarze. Nie wspomnieli nawet o tym, że cała polska delegacja leciała do Katynia bez zaproszenia. Nasz prezydent jednak, z przykrością muszę stwierdzić, nie zachował się jak mąż stanu, którym powinien być z racji pełnionej funkcji. Prezydent reprezentuje naród i jest to bardzo żenujące, gdy cały naród jest za prezydenta wyśmiewany. Polskie gazety mogą sobie wypisywać co chcą o tym jak niby “cały świat płacze z Polską”. Nie trzeba tu wielkiego myślenia, by zrozumieć, że to nieprawda. Cały świat raczej kiwa głową z niedowierzaniem na takie nierozsądne przesięwzięcie, i nie jeden wyśmiewa się z Polaków za zamkniętymi drzwiami.

10. kwietnia 2010 propunuję ogłosić Dniem Wstydu dla Narodu Polskiego. Może wtedy, wspominając zajścia tego dnia rok po roku, nauczymy się odpowiedzialności i rozsądku i pojmiemy pełne znaczenie bezpieczeństwa państwowego.

[1] Medal dla pilota, co Lecha Kaczyńskiego się nie bał
[2] Dlaczego pilot odmówił prezydentowi
[3] Klich: Nawet prezydent musi słuchać pilota
[4] To państwo, które źle funktionuje: Olechowski
[5] Ten przeklęty rosyjski las

  1. Cholera, to wydaje się takie proste, jeżeli się nad tym zastanowisz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: