sinopolitico

Zamglony polski umysł, sztucznie czy naturalnie?

In poland on July 7, 2010 at 5:26 pm

Pod koniec czerwca Naczelna Prokuratura Wojskowa wystosowała do amerykańskiego Departamentu Stanu prośbę o pomoc prawną w sprawie katastrofy pod Smoleńskiem.

Dziennik.pl twierdzi, że jednym z pytań stawianych Amerykanom jest, czy możliwe jest sztuczne wywołanie mgły. Teorie spisku tego typu nadal krążą po internecie, przez co nasuwa się pytanie, czy mózgi osób je produkujących nie powinny zostać poddane badaniom, bo coś najwidoczniej im przysłania racjonalizm. Może jakaś mgła na umyśle. Naturalnie możliwe jest sztuczne wywołanie mgły. Najprostszym przykładem są filmy science fiction. Jednakże w tym przypadku istotne jest, że natura tej mgły – czy jest ona sztuczna czy też naturalna – nie ma tutaj najwyraźniej znaczenia, efekt jest ten sam.

W kwestii katastrofy pod Smoleńskiem nie trzeba sobie nawet zadawać wiele trudu, by dojść to konkluzji, że cała odpowiedzialność za wypadek leży w osobie, która podjęła decyzję o lądowaniu mimo bardzo niekorzystnych warunków pogodowych. Czy mgła była wtedy naturalna czy też – jak niektórzy zdają się sugerować – sztuczna, nie ma znaczenia z punktu widzenia bezpieczeństwa i poczucia odpowiedzialności. Co ma znaczenie jest jednak to, że lot był informowany o złych warunkach na ziemi i tę informację zignorowano. Co ma znaczenie jest jednak to, że według zapisów czarnych skrzynek w kabinie pilotów przebywały ciągle osoby trzecie i dezorientowały załogę. Co ma znaczenie jest jednak to, że podczas lotu Tupoleva naruszono wiele przepisów i, przede wszystkim, zdrowy rozsądek.

Jeśli ma się czas na wyobrażanie sobie teorii spiskowych w obecności jasnej ewidencji przeciwko nim, zdrowiej byłoby użyć ten czas dla refleksji nad naszym narodowym charakterem, naszą narodową mentalnością, oraz nad typem zachowania naszych przywódców.

Aktualizacja: Dziś, 8. lipca 2010, Huanqiu opublikowała artykuł zatytułowany “Polska podejrzewa Rosję o ‘stworzenie sztucznej mgły’ prowadzącej do katastrofy samolotu prezydenckiego” [1]. Najwyraźniej wiadomość została podchwycona już przez obce media. Zdecydowanie nie nadaje to naszemu krajowi ani powagi, ani szacunku, najwyżej pośmieją się z nas na świecie.

[1] 波兰怀疑俄罗斯“人造雾”导致总统专机坠毁

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: