sinopolitico

Schyłek Zachodu, jak najbardziej oczekiwany

In us on July 8, 2010 at 4:05 pm

Polityka opublikowała 30. czerwca interesujący wywiad ze Zbigniewem Brzezińskim, doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego w administracji Cartera i uczniem kryminalisty wojennego i laureata pokojowej nagrody Nobla, Henry’ego Kissingera [1].

W odpowiedzi na pierwsze pytanie reportera pan Brzeziński stwierdził:

To jest bardzo groźne: gdyby teraz Ameryka straciła czołową rolę w świecie, żadne inne państwo nie mogłoby jej zastąpić.

Czyli sugeruje pan, że dla zapewnienia bezpieczeństwa na świecie konieczne jest istnienie jakiejś jednostki politycznej, która miałaby dominujący wpływ na inne kraje? A czyż nie jest właśnie takie dominujące zachowanie Ameryki zarzewiem obecnego antyamerykańskiego sentymentu? Sentyment ten nie wziął się też tak z niczego. Ameryka maczała swoje ręce (palce to mało powiedziane) praktycznie w każdym zakątku naszego globu. I mogła tak się zachowywać z racji swej pozycji.

Wspomnijmy choćby administrację Salvadora Allende in Chile. W 1973 military coup d’etat z poparciem amerykańskich bojówek obalił Allende. Jego przestępstwem była polityka nacjonalizacji przemysłu oraz kolektywizacji. Jego miejsce zajął Augusto Pinochet, o którego 20-letnich rządach usłyszał cały świat.

Fulgencio Batista zdobył władzę w przewrocie stanu w 1952, ze wsparciem ze strony USA. Dopiero 7 lat później Rewolucji Kubańskiej z Fidelem Castro na czele udało się go obalić. Jako “karę” za sprzeciwienie się woli USA na Kubę nałożono sankcje, które trwają do dnia dzisiejszego.

Do podobnych incydentów doszło na przykład w Nikaragui (dyktatura Somozy, zaaranżowana przez USA i zakończona zwycięstwem Sandinistów) i na Haiti (dynastia Duvalier, zakończona wybraniem Aristide’a na prezydenta w 1990. Aristide został następnie w 2004 porwany przez USA i przebywa obecnie w RPA),

Z ostatnich wydarzeń możemy wspomnieć porwanie Hugo Chaveza przez CIA w 2002. Gdyby nie silne protesty Wenezuelczyków, podzieliłby on zapewne los Aristide’a czy Shinawatry.

Nie chciałabym ograniczać się jednak tylko do Ameryki Łacińskiej. Z innych zakątków globu ślady ingerencji Stanów Zjednoczonych widoczne są w Koreach, Japonii, Wietnamie, Timorze Wschodnim, Iranie, nie wspominając już Iraku za czasów Saddama Husseina.

W 1975 Nixon podczas wizyty w towarzystwie laureata pokojowej nagrody Nobla, Kissingera, udzielił zgody Indonezji na atak na Timor Wschodni, w czego konsekwencji tysiące osób zostało zamordowane.

Na początku lat 50-tych popularny w Iranie premier, Mohammad Mosaddegh, postanowił znacjonalizować rezerwy energetyczne kraju. Rezerwy te znajdowały się od 1913 r. pod kontrolą Wielkiej Brytanii za pośrednictwem firmy znanej dziś pod nazwą British Petroleum (BP), odpowiedzialnej za tegoroczny wyciek w Zatoce Meksykańskiej. Rząd brytyjski poprosił o pomoc USA i Mosaddegh został obalony w 1953. Na jego miejsce umieszczono dynastię Pahlavi.

Dalszej lektury na ten temat dostarczają m.in. publikacje Noama Chomsky’ego traktujłce o polityce zagranicznej Stanów Zjednoczonych oraz książka “The People’s History of America” zmarłego w tym roku Howarda Zinna.

W obliczu przytoczonych powyżej przykładów uważam opinię pana Brzezińskiego za absolutnie absurdalną w odniesieniu do całego świata. Rozumiem jednak, że pan Brzeziński reprezentuje tutaj interesy USA i w takim właśnie kontekście należy rozumieć jego wypowiedzi. A więc brak takiego dominującego kraju jest zagrożeniem dla USA, ponieważ USA są obecnie tym krajem. W momencie, kiedy Stany przestaną odgrywać taką rolę na świecie, będą zagrożone z racji stworzonego przez siebie samych antyamerykańskiego sentymentu.

Ale dokładnie też w związku z przytoczonymi incydentami uważam, że wielobiegunowy porządek świata jest tym, czego potrzebujemy, by utrzymać równowagę sił, a nie system jednopolarny. Nie potrzeba nam jednego dominującego kraju, który może robić, co mu się żywnie podoba, bo nikt nie jest w stanie mu się przeciwstawić.

cdn.

[1] Schyłek Zachodu – Rozmowa ze Zbigniewem Brzezińskim (Polityka, 30.6.2010)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: