sinopolitico

Chongqing – Xinjiang – Europa w 13 dni

In china, poland on October 20, 2010 at 7:24 pm

Chińskie media w dniu dzisiejszym podają o pierwszym próbnym przejeździe trasą kolei z Chin do Europy na odcinku krajowym Chongqing – Xinjiang 19. października br. Trasa – ze strony chińskiej – rozpoczyna się w mieście wydzielonym w obrębie prowincji Sichuan, przebiega m.in. przez Xi’an, Lanzhou i następnie Urumqi, a kończy w przygranicznej miejscowości Alashankou w Ujgurskim Regionie Autonomicznym.

W listopadzie br. ma nastąpić pierwszy przejazd na pełnej trasie. Z Alashankou pociąg pobiegnie przez terytorium Kazachstanu, Rosji, Białorusi oraz Polski (niestety nie mogłam znaleźć danych co do konkretnego przebiegu oraz ewentualnych przystanków), by zakończyć swą podróż w Niemczech, na terminalu w Duisburgu. Cała przyjemność ma trwać 13 dni – z czego 4 przypada na same tereny Chin – na trasie mierzącej 11.179 km przy prędkości do 40km/h. Z zawartych w prasie chińskiej informacji wynika, że chodzi tu o alternatywę raczej dla transportu towarów niż osób, na co wskazywałby też co najmniej górny pułap tempa.

Lokalne gazety piszą z tej okazji o odrodzeniu Szlaku Jedwabnego, którego najdalszym punktem w kierunku Europy były, jak wiemy, ziemie dzisiejszej Ukrainy. Tym razem będzie on sięgał jednak nieco dalej, bo do Europy Centralnej.

źródło:
重慶—新疆—歐洲“鋼鐵絲路”首試運 (中国评论新闻网, 20.10.2010)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: