sinopolitico

“Ale trudno… Nie będę wspierał bandziorów” – jest trudniej niż myślałeś (dyskusja w GW)

In china, uk on November 6, 2010 at 3:50 pm

Przed kilkoma dniami Gazeta Wyborcza opublikowała artykuł zatytułowany “Falu[i]n Dafa: Polska gości ludobójcę” [1] z racji przyjazdu do Polski szefa chińskiej Politycznej Konferecji Konsultatywnej, Jia Qinglina. Poniżej zamieszczam komentarz jednego z forowiczów – antobojara – oraz moją na niego odpowiedź.

antobojar napisał:

Niby nic nie można zrobić, ale ja nie kupuje in China…. nigdy…!!!, nawet jak produkt jest niepewny… też rezygnuje… Za porównywalny teleskop dla wnuka, zapłaciłem 120 funtów więcej niż zapłaciłby m za chiński… Ale trudno… nie będę wspierał bandziorów…
FREE TIBET !!

Pewnie, lepiej kupić u Brytyjczyków, bo to nie bandziory. Coś mówi nazwa Commonwealth? To takie zbiorowisko 54 (!) państw, z których 53 CYWILIZOWANA WIELKA BRYTANIA ograbiała i mordowała i co tam jeszcze przez stulecia. No ale jakże to, przecież białemu człowiekowi wolno, to się wtedy określa cywilizowanym.

Zanim zacznie się wykrzykiwać o “Wolnym Tybecie”, powinno się przedtem sprawdzić historię. Począwszy od końca 18. wieku, kiedy Wielka Brytania zaczęła proces kolonizacji Indii, planowała ona już wtedy aneksję Tybetu do swojego imperium. Pierwszy szpieg brytyjski – George Bogle – został wysłany do Tybetu w 1772 r. Do roku 1817 Brytyjczycy zaanektowali Sikkim, region, który był niejako częścią Tybetu, z racji płaconych przezeń podatków do kasy tybetańskiej. W 1886 r. koloniści brytyjscy zbudowali drogę z Sikkimu do Tybetu w przygotowaniu inwazji. W lutym 1888 Brytyjczycy zaatakowali dwukrotnie i zajęli górę Lungdo. Następnie zdobyli Yadong i Ralung. W listopadzie 1903 r. armia o sile 10.000 żołnierzy zaatakowała Tybet i w sierpniu kolejnego roku wtargnęła do Lhasy. Nawet brytyjskie dokumenty z 1901 wskazują na to, że 13. Dalajlama odmówił ich żądaniu odseparowania od Chin i odpowiedział, że nie będzie prowadził rozmów z żadnym obcym rządem bez konsultacji z Wysokim Komisarzem dynastii Qing stacjonującym w Tybecie. Po śmierci 13. Dalajlamy, 14. Dalajlama był zbyt mały, by pełnić rządy. Dlatego imperium brytyjskie ustanowiło pozycję regenta – nota bene probrytyjskiego – który wydalił z Tybetu wszystkich mnichów, którzy przeciwstawiali się brytyjskiej okupacji.

W tymże czasie także Rosja, Japonia i USA zdały sobie sprawę ze strategicznego znaczenia Tybetu i chciały odseparować go od Chin. Kiedy Brytyjczycy zostali usunięci z Tybetu w latach 50-tych przez 14. Dalajlamę, którego ojciec zmarł wskutek otrucia przez brytyjskich kolonialistów, CIA planowało już wtedy separację Tybetu. W 1956 r. szeroko zakrojona kampania szkolenia Tybetańczyków w akcjach terrorystycznych została zapoczątkowana przez CIA. Właśnie ci wyszkoleni tam Tybetańczycy wywołali katastrofalne i – nieudane – powstanie w 1959, tym samym będąc odpowiedzialnymi za dziesiątki tysięcy zabitych rodaków i ucieczkę skądinąd proamerykańskiego Dalajlamy. Od tego czasu CIA ustanowiło tajny obóz treningowy dla dalajlamowskich tzw. “Freedom Fighters” w Camp Hale, w pobliżu Leadville w stanie Colorado. Szanowany kolumnista i były oficer wysokiej rangi indyjskiego wywiadu – B Raman – skomentował to tymi słowy: na bazie posiadanej ewidencji z niemalże 100% pewnością możemy stwierdzić, że powstanie w Lhasie 14. marca 2008 “had been pre-planned and well orchestrated”.

Znając historię Ameryki Południowej i zaangażowanie USA w praktyki subwersyjne mające na celu obalenie niekorzystnach dla USA polityków / rządów, paralele do sytuacji w Tybecie dają się nakreślić z łatwością.

[1] Falu[i]n Dafa: Polska gości ludobójcę (Gazeta Wyborcza, 03.11.2010)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: