sinopolitico

Smoleński “zamach”: jesteśmy aż tak ważni?

In poland on April 1, 2011 at 5:23 pm

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Prokuratura Wojskowa stwierdziła, że nie ma powodów to traktowania katastrofy smoleńskiej jako zamachu. Czyli mamy problem, kto poniesie teraz odpowiedzialność. Niech to, z obwinieniem Rosji wszystko poszło by tak gładko. Polak powiedziałby, że to Ruski i miałby spokój, i wszyscy zmarli tego dnia zostaliby świętymi. Teraz natomiast trzeba szukać problemu na własnym podwórku, a nie u innych. Swoją drogą, na miejscu Miedwiediewa miałabym mieszane uczucia. Z jednej strony dostałabym ataku śmiechu na myśl, że ktoś może uważać Lecha Kaczyńskiego za wystarczająco ważnego, by się go pozbyć dla jakiegoś własnego celu. Z drugiej strony jednak mogę sobie wyobrazić jego gniew za spychanie przez Polaków winy na Rosjan, ponieważ nie są oni w stanie postawić się przed faktem, że brawura i niedbalstwo, które najprawdopodobniej miały miejsce w dniu wypadku, są częścią składową polskiego charakteru narodowego. Tylko wtedy, kiedy się do tych cech przyznamy, i stwierdzimy, że są one dla nas problemem, nasz naród będzie mógł mieć pozytywną przyszłość. Diagnoza jest punktem wyjściowym w leczeniu schorzenia. Ale jeśli alkoholik nie sądzi, że jest alkoholikiem, nie przestanie pić. Lecz alkoholicy zwykle nie przyznają się do bycia alkoholikiem. Polska ścieżka jest długa i ciężka.

Szokujące, że żyją w naszym kraju ludzie uważający Polskę za kraj odgrywający jakąś rolę na arenie międzynarodowej, podczas gdy jesteśmy najbardziej nieznaczącymi z nieznaczących. Nasza gospodarka jest nieudolna, nasze siły zbrojne są niewyszkolone i źle wyposażone, nasze szkolnictwo i służba zdrowia utykają, nasza polityka jest podległa Waszyngtonowi, Brukseli i Watykanowi. Dlaczego komuś miałoby zależeć na unicestwieniu głowy takiego państwa? By potem obsadzić pozycję prezydenta Bronisławem Komorowskim? Jedyną zmianą byłby tu chyba wzrost, bo wszystko inne pozostało jak było. Nadal nie mamy dobrej infrastruktury, ale budujemy kolejne muzea 2. wojny i gigantyczne pomniki dla wymyślonych świętych. Jak miło za to popatrzeć na te szerokie, równe i nowiutkie autostrady, jakie Kaddafi wybudował swoim rodakom.[2] Jak przyjemnie popatrzeć na te porządnie wykonane tory kolejowe przecinające Chiny wzdłuż i wszerz. Polska megalomania doprawdy nie ma granic. Postulując tak wyraźnie bezpodstawny spisek, staliśmy się pośmiewiskiem dla świata, a wielu z nas nawet nie ma tej świadomości.

Prokuratura zdecydowała o wszczęciu postępowania karnego wobec pilotów Jaka lądującego przed samolotem prezydenckim bez zgody wieży kontroli lotów z racji złych warunków pogodowych. Przynajmniej wygląda to na sensowne zachowanie. Odrębne dochodzenie zostanie też przeprowadzone w sprawie niedopatrzeń i zaniedbań ze strony polskich organizacji rządowych: kancelarii prezydenta, premiera, MSZ, MON, BOR i ambasady Polski w Rosji.

Bardzo dobrze. Pamiętajmy, że nasza ekonomia jest podrzędna niemieckiej i unijnej. Zbrojnie jesteśmy zaledwie rozszerzeniem armii amerykańskiej i natowskiej. Nasza polityka jest snobistycznie skupiona wokół spraw w Ameryce Płn. i Europie Zachodniej. Czy macie wrażenie, że Polska jest ważna za granicą, a nasi politycy podejmują globalne decyzje? Czy się nam to podoba czy nie, jesteśmy nikim na arenie międzynarodowej dopóki nasi politycy nie zaprzestaną wizyt w Watykanie i nie zaczną budować niezależne stosunki dyplomatyczne z krajami rozwijającym się w Azji i Ameryce Południowej i nie zaczną wywierać wpływu w krajach trzeciego świata.

Lecz czy widzimy oznaki nadziei w naszych politykach? Czy nie czas by społeczeństwo się przebudziło z egocentrycznej drzemki?

[1] Dwa nowe śledztwa: dot. pilotów Jaka-40 oraz urzędników przygotowujących wizytę z 10.04
[2] Tylko spójrzcie na te drogi, po których mkną pojazdy rebeliantów w północnej Libii pokazywane w telewizji. Nie ma na nich żadnych pęknięć, żadnych nierówności. Szkoda tylko, że teraz służą one do ataków Zachodu przeciwko Kaddafiemu.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: