sinopolitico

Budujemy kościół czy państwo?

In china, poland on June 30, 2011 at 6:30 pm

Afera budowlana, w którą uwikłana jest Chinese Overseas Engineering Company (Covec), odbiła się głośnym echem na reputacji Chińczyków w Polsce. I przypuszczalnie zostanie tak przez jakiś czas. Faktem jest, że był to dla nich pierwszy projekt o takiej skali w Europie, na rynku z którym nie są tak dobrze obeznani. Jednak to, że nie zbadali dostatecznie cen materiałów budowlanych i kosztów wynajęcia podnajemców nie usprawiedliwia ich niewywiązania się z kontraktu.

Z drugiej strony, wydaje się, że dbanie o interesy państwa nie leży w naturze polskich urzędników. Według raportu cena oferowana przez COVEC była niższa o połowę od ceny kalkulowanej przez stronę polską. Jak żadna rozsądna osoba mogła myśleć, że taka cena jest realistyczna. Należy pamiętać, że nie mówimy o cenie leżącej nieco poniżej szacowanej. Mówimy o cenie leżącej 50% poniżej szacowanej. Nie trzeba tu matematyka, by zorientować się, że połowa dużej kwoty stanowi sama w sobie dużą kwotę. Kiedy strona polska składała podpis na kontrakcie, myśleli o cudzie czy o rzeczywistości?

Mimo tego, że największy jezus na świecie znajduje się w Polsce, nie pomogło to nam w budowaniu autostrady. Za to Kenijczycy, bez wielkiej statuły, cieszą się teraz wybudowanym przez Covec międzynarodowym portem lotniczym Kisumu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: