sinopolitico

O problemach zdrowotnych żołnierzy: a może zubożony uran?

In poland, us on February 17, 2012 at 12:02 pm

W prasie pojawiają się od czasu do czasu doniesienia na temat problemów zdrowotnych żołnierzy koalicji USA i Co. zwanych też zespołem stresu bojowego. Przykładem może być artykuł na wiadomosci.gazeta.pl [1] o mężczyźnie znalezionym w Tatrach z nożem i różańcem.

Niektórzy komentatorzy zastanawiają się, dlaczego weterani dzisiejszych wojen wykazują zachowania samodestrukcyjne czy antyspołeczne, podczas gdy osoby walczące w wojnach początku 20. wieku zdają się nie cierpieć na podobne symptomy. Pierwszym wyjażnieniem jakie się tu nasuwa byłoby to, że wojny obronne pierwszego półwiecza były wojnami słusznymi, jako że walczyło się przeciw najeźdźcy o własny kraj. Natomiast w Afganistanie i Iraku to Polska jest najeźdźcą. Wojen tych nie da się usprawiedliwić w żaden sposób. Niemniej problem jaki z tym wyjaśnieniem mam jest ten, że polscy żołnierze nie wydają się mieć żadnego z tym problemu. Poprzez udział w wojnie można sobie zarobić na mieszkanie, jak podawała Gazeta jakiś rok temu. Zatem trzeba szukać winnych gdzie indziej.

Niektórych mogą zainteresować prezentacje pani geofizyk Leuren Moret (można je znaleźć w internecie) nt. powodów zdrowotnych żołnierzy amerykańskich w Afganistanie i Iraku. Otóż odkryła one, że powodem chorób psychicznych i nie tylko jest to, że USA daje swoim żołnierzom amunicję ze zubożonym uranem. Pochodzi on najprawdopodobniej z okresu nasilonych testów atomowych poczynając od lat 50-tych (zobacz np. [2]). USA mimo tego, że wykonały ich najwięcej na świecie, nie posiadają infrastruktury do składowania pozostałości po testach, czyli m.in. zubożonego uranu. Z tej racji uran jest stosowany do produkcji amunicji, którą następnie wysyła się na fronty amerykańskich wojen (zobacz np. [3]). Skutkiem użycia uranu są wszelkiego rodzaju upośledzenia, które dotykają osoby mające z nim styk dość szybko, według Moret nawet w ciągu kilku miesięcy.

——-
[1] Specjalista znaleziony w Tatrach może cierpieć na zespół stresu bojowego (Gazeta,17.02.2012)
[2] Atomowa Sonata (1945-1998) (KontraPerspektywy)
[3] Depleted Uranium Radioactive Contamination In Iraq (Brussells Tribunal)

  1. Japonia

    Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: