sinopolitico

Gdzie ta masakra na Placu Tian’anmen?

In china, hong kong on June 4, 2012 at 12:15 pm

W 1994 r. hongkongijska Asia TV nadała specjalny program pod tytułem “Luka historii”. Program bazował na zakupionym przez stację materiale ukazującym sytuację z 4 czerwca 1989, nagranym przez ekipę filmowców z Hiszpanii. Chociaż początkowo administracja telewizji sprzeciwiła się nadaniu, program ujrzał w końcu światło dzienne. Jednak w proteście przeciw wstępnej decyzji stacji 6 współpracowników złożyło rezygnację. Tak ważny materiał źródłowy jak ten nie został nigdy przedstawiony ani w mediach zachodnich ani w polskich.

Poniższy fragment przedstawia najistotniejsze odcinki czasu mające miejsce ranem 4 czerwca 1989. Materiał hiszpański zaczyna się od 0:43.

Krótko po godz. 2:00 rano, 4 czerwca 1989, ekipa hiszpańska wjeżdża na Plac Tian’anmen.

1:18 – Liu Xiaobo podkreśla pokojową metodę oporu.

1:46 – godz. 4:00. W kadrze prawdopodobnie żołnierze, ogłaszają, że zaczyna się opuszczanie Placu. Powtórnie wzywają mieszkańców i studentów do zaniechania palenia śmieci i siania zamętu.

2:08 – 20 minut później zaczyna się opuszczanie Placu. Z megafonów słychać dwukrotnie: “Studenci, centrala służb odpowiedzialnych za egzekwowanie godziny policyjnej ogłasza, że w tej chwili zaczyna się opuszczanie Placu. Zgadzamy się z waszym apelem. Prosimy natychmiast opuścić Plac Tian’anmen. Centrala służb odpowiedzialnych za egzekwowanie godziny policyjnej, 4 czerwca.”

3:18 – około 2:45 nad ranem. Studenci śpiewając Międzynarodówkę opuszczają Plac wolnym krokiem. W krótkim czasie Armia Wyzwoleńcza dotarła na Plac.

4:30 – Kobieta odmawia opuszczenia Placu, płacze.

4:50 – “Zwycięstwo jest po naszej stronie. Jeszcze wrócimy.”

5:27 – Protestujący lżą Armię Wyzwoleńczą: “Sługusy! Sługusy!”, “Na Faszystów”, żołnierze nie reagują.

5:55 – kolejna osoba nie chce opuścić Placu, płacze.

6:46 – Studenci opuszczają Plac ze strony północno-wschodniej. Większość chce wrócić na kampus uniwersytecki. Około godz. 7:00 rano napotykają żołnierzy.

6:58 – Pekińczycy dają studentom buty na zmianę.

7:11-7:15 – Tutaj, i tylko w tym jednym miejscu na hiszpańskim materiale filmowym, słychać kilka strzałów.

7:50 – Li Hong, student Chinese University of Hong Kong, opowiada z perspektywy 5 lat po wydarzeniach 4 czerwca: Studenci zajęli połowę ulicy Chang’an. żołnierze wystrzelili kilka razy coś w postaci kul dymnych.

7:51 – Motocyklista przejeżdża spokojnie między czołgami.

8:48 – Koniec hiszpańskiego materiału filmowego.

[Kontraperspektywy: Przypuszczalnie Asia TV nie zgodziła się na nadanie programu z racji presji ze strony brytyjskiego rządu kolonialnego. Program został bowiem stworzony na 3 lata przed powrotem Hong Kongu do Chin. Medialne ramię rządu brytyjskiego, stacja BBC, podobnie jak inne stacje zachodnie, podawała informacje o “masakrze”.]

źródła:
[1] sinopolitico.com / 公民论政
[2] The Truth of 6.4 Event

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: