sinopolitico

Co Chińczycy myślą o Polakach

In china, poland on September 28, 2012 at 5:13 pm

Czytając komentarze na portalach jak Gazeta Wyborcza czy Rzeczpospolita na temat Chin i Chińczyków przyszło mi do głowy, by sprawdzić, co też Chińczycy myślą o Polsce i Polakach.

W poprzednim poście pisałam o polskiej megalomanii. Jako Polka i  z perspektywy kogoś, kto przez kilkanaście lat w Polsce nie przebywał, megalomania rodaków wyłania się dla mnie jako najwidoczniejsza cecha polskiego charakteru. Np. w chwili obecnej USA i Europa wydają sie Polakom pępkiem świata, ekonomicznie (chociaż USA jest bankrutem!) i z racji siły militarnej. Dlatego nasi politycy są tak dumni z uzyskanego (w ich własnych oczach) uznania ze strony tego czy innego lidera zachodniego rządu. Oczywiście, to tzw. uznanie ze strony NATO i USA jest tylko narzędziem tychże w celu użycia Polski jako strategicznego pionka przeciw Rosji i kilku niegrzecznym krajom Europy Wschodniej. Chiny natomiast są dla Polaków jeśli nie krajem trzeciego świata, to rozwijającym się, a ich obywatele w oczach polskich niczym więcej jak biednymi skośnookimi zajmującymi się sprzedażą tanich zabawek i ubrań. Ale też którzy pomimo to powinni w Polsce inwestować. Zadziwia fakt, że Polska jako kraj “rozwinięty” i “postindustrialny” miałaby prosić biedne, nierozwinięte Chiny o inwestycje.

Znalezienie opinii Chińczyków na temat Polski i Polaków nie było łatwe. Wydaje się, że albo niezbyt wiele wiedzą oni o Polsce albo też nie jest ona dla nich interesująca na tyle, by o niej pisać. Inna kwestia to ta, że Polska nie gości u siebie wielu cudzoziemców, zatem też i liczba Chińczyków zaznajomionych z krajem jest naturalnie niska. Udało mi się mimo to znaleźć posty osób (1-2), które w mojej ocenie jako Polki widzą nasz kraj w prawdziwych barwach. Zainteresowanych całością tekstów odsyłam do źródeł podanych pod artykułem. Poniżej zestawiam niektóre opinie:

(1) Polska to kraj rozwinięty trzeciej rangi z ulicami pełnymi pijaków z dwiema złotówkami w dłoni usiłujących nabrać innych na sztuczkę z “wydawaniem reszty” lub proszących o papierosa czy wódkę. – Ci, którzy byli w Chinach zrozumieją, jak szokujące musi to być dla Chińczyków.

(2) Wycieraczka Europy, zwłaszcza dla Hansa i Iwana. – Lepsze zrozumienie sytuacji politycznej regionu niż u polskich polityków. Spójrzmy tylko na ceny rosyjskiego gazu dla Niemiec i Polski czy budowę gazociągu Nord Stream z Rosji do Niemiec przez Bałtyk bez przystanku w Polsce.

(3) “Małe państwo, a brak mu skromnej postawy; słabe, a nie obawia się wroga; nieuprzejme i obraża większych od siebie sąsiadów; zachłanne i niesforne w dyplomacji; liderom brak wizji politycznej, w następstwie czego często znajdują się po błędnej stronie. To droga do zguby.” – Nic dodać, nic ująć. W roku 1919 podczas konferencji pokojowej w Paryżu Polska była jedynym krajem, który otwarcie popierał odebranie Chinom prowincji Shandong i przekazanie jej militarystycznej, imperialistycznej Japonii. W odniesieniu do naszej własnej historii rozbiorów, hipokryzja Polski nie ma granic. To była historia, w dniu dzisiejszym natomiast polscy politycy skwapliwie rozjuszają Rosję amerykańską bazą wojskową i tzw. tarczą antyrakietową na terytorium Polski, tak by Rosja żądała od nas za gaz więcej niż żąda od byłych nazistów. 

(4) Ludność polska traktowała Żydów podczas 2. wojny światowej gorzej niż ludność niemiecka. – Interesujące, że ktoś z drugiego końca Eurazji posiada taką wiedzę. 

(5) Wsparta przez USA Polska stała się amerykańskim narzędziem siania niezgody i uwierzyła szczerze w to, że wszystko jej teraz wolno.  Nie znając swej wartości nie spodziewa się nawet, że Ameryka w razie potrzeby się jej pozbędzie. – Co na to polscy politycy? Jakieś przygotowania w toku na ten wypadek?

Smutne, że zachowanie obywateli polskich tylko utwierdza w potwierdzeniu powyższych opinii na temat Polski. W 2009 r. kilku studentów z Hong Kongu zostało pobitych w pociągu relacji Wrocław – Warszawa przez kilku niewykształconych polskich rasistów. (3) Muszę powiedzieć, że to nie wyjątek, ponieważ osobiście znam studenta z Etiopii, który studiował parę lat temu na Uniwersytecie Warszawskim stosunki międzynarodowe, został zaatakowany przez polskich rasistów na zewnątrz hotelu Hera w Warszawie i skończył ze złamaną nogą.

Porównując Chiny z Polską widzę Chińczyków ciężko pracujących nad odbudową swego kraju po wiekach europejskiego imperializmu i Polaków pracujących ciężko nad budowaniem i podpieraniem swojego ego.

źródła:
[1] 最奇怪的欧洲垫脚布:波兰为何超级***?
[2] 波兰用这种态度和中国搞经济合作,我们认同吗?
[3] Polaków obraz własny w zetknięciu ze światem

Advertisements
 1. Żąda…

  To jest prawdziwa przyjaźń – osłaniać innych nawet kosztem siebie. Prymas Stefan Wyszyński……

 2. Twój komentarz ilustruje jedną z najgorszych polskich cech charakteru: masz tylko opinię, a lekceważysz fakty.

 3. … [Trackback]…

  […] Find More Informations here: kontraperspektywy.wordpress.com/2012/09/28/co-chinczycy-mysla-o-polakach/ […]…

 4. Przydałaby się większa znajomość historii. Piłsudski brał od japońskiego wywiadu bardzo duże pieniądze na swoje oddziały paramilitarne, które miały gnębić rosyjskie oddziały. Nikt nie daje pieniędzy za darmo a Chiny wówczas nie liczyły się.

 5. Więc chodzi o to kto się liczy a kto nie. Więc nie chodzi o to co jest słuszne a co nie jest. To mówi tak wiele o twojej inteligencji i twojej moralnej postawie, jeśli wogóle ją masz. Oprócz tego, podążając tym samym tokiem myśli, Polska może z pewnością być traktowana jako g.ó.w.n.o przez Rosję lub którykolwiek inny kraj. Ponieważ dzisiejsza Polska to amerykański kundel, malutka nielicząca się nacja na świecie, bez własnego przemysłu, z rozklekotaną intrastrukturą, linia lotnicza jest już na skraju upadku, a gospodarka zostanie przejęta niedługo przez Niemcy. A tak na marginesie, ponad 2 miliony Polaków opuściły kraj. To mówi wystarczająco wiele o dnie na jakie Polska spadła. Dziękuję za twoją inteligentną uwagę. Jesteś z pewnością nadzieją Polski.

 6. Boże, jaki Ty jesteś naiwny 🙂 Ile Ty masz lat? 15? Narody nie mają sumień, narody mają wyłącznie interesy. Tak było, jest i w przewidywalnej przyszłości będzie. Kiedyś – być może – można będzie zbudować nowy system, ale to bardzo daleka droga.

 7. Czy jakikolwiek rząd/naród istniałby bez ludzi?

  Twój przedostatni post dowiódł twojego braku moralności. A ten obecny dowiódł twojego idiotyzmu. 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: